İzole Çocuklar + Şiddet İçerikli Bilgisayar Oyunları = ?

Pandemiyle beraber herkes gibi çocukların da rutinleri değişti ve izolasyonla beraber yaşamları olumsuz yönde etkilendi.


Aile içerisindeki yaşantıları ve sosyal iletişimleri minimum seviyede. Online derslerden dolayı ekran başında geçirdikleri süreç oldukça sağlıksız. Okul içerisindeki iletişimleri de artık yok. Arkadaş ve öğretmenleriyle olan zorunlu diyaloglar artık yok. Çocukların birbiriyle olan sıcak ilişkileri artık yok. Tüm sosyal ilişkilerini aynı online derslerde olduğu gibi sadece bilgisayar başında yaşıyor hale geldiler ne yazık ki.

Ders dışında da çocuklar boş zamanlarını ya bilgisayarda oyun oynayarak ya da sosyal medyada gezinerek geçiriyorlar. Bu durum, çocukları fiziksel ve zihinsel olarak elbette çok etkiliyor. Sonuçlarını yıllar sonra çok net olarak göreceğiz. Ancak şu anda bile çok kaygı verici semptomlar gözlenmekte. Çocukların rahatlamak için oynadıkları oyunlar hem gelişimsel hem davranışsal hem de akademik olarak onları olumsuz yönde etkilemektedir. Bilgisayar başında geçirdikleri boş zamanlar kesinlikle denetlenmeli ve kısıtlanmalıdır. Oyunlar boş zaman aktivitesi olmamalıdır. Şiddet içerikli oyunlar çocukların davranışlarına ebeveynlerin tahmin ettiklerinden çok daha ciddi etki etmektedir. Görülebilen davranış bozuklukları :

· Öfke Kontrolü

· Cinsel Kimlik Bozuklukları

· Uyku Bozukluğu

· Odaklanma Bozukluğu

· Derslere Karşı İlgisizlik

· Beslenme Bozukluğu

· Motivasyon

· Şiddet

· Ahlaki Bozukluklar

· Düşük Özgüven

· Takıntılı Davranışlar

Çocukların eve kapanmaları ve sadece bilgisayarla zaman geçirmeleri semptomlara zemin hazırlamaktadır. Davranış bozukluları zamanla azalmaz tam tersine kökleşir ve bu ileride çok daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Birazcık daha sabır.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square